Schedules

//Schedules
Schedules2017-02-28T01:11:45+00:00

hf-athletics-logo-1024x398Schedules

Holy Family Basketball Schedules 2016-2017

3rd Grade Boys

Date:              Time:              Location                                Opponent

12/4               1pm               IWA                                        St. Charles
12/10            9am                Holy Family                          St. Bart’s
1/7                 10am             Holy Family                          St. Mary of the Falls
1/14               10am             St. Thomas More                St. Brendan
1/21               9am                Holy Family                          St. Adalbert-Berea
1/28               10am             St. Basil                                  St. Basil
2/5                 2pm               Olmsted Comm Ctr            St. Mary Berea
2/11               9am                Holy Family                          St. Bridget

4th Grade Boys

Date:              Time:              Location                                Opponent

12/3               11am             St. Anthony                          Assumption

12/10            10am             Holy Family                          St. Albert

12/17            11am             St. Charles                            St. Michael

1/7                 12pm             Holy Family                          IWA

1/14               12pm             Holy Family                          St. Mary of the Falls

1/15               5pm               Holy Family                          St. Ambrose

1/21               10am             Holy Family                          St. Basil

2/4                 10am             St. Charles                            St. Columbkille

 

5th Grade Boys

Date:              Time:              Location                                Opponent

12/3               10am             St. Charles                            IWA

12/10            1pm               St. Charles                            St. Bart’s

1/7                 1pm               St. Charles                            St. Benedict

1/14               12pm             St. Mary Berea                    St. Ambrose

1/21               11am             Holy Family                          St. Albert

1/28               1pm               St. Charles                            Archbishop Lyke

2/4                 2pm               Olmsted Comm Ctr            St. Mary Berea

2/11               10am             Firebird Ath Comp             St. Basil

6th Grade Boys “Green”

Date:              Time:              Location                                Opponent

12/11            4pm               Holy Family                          St Ambrose

12/17            2pm               St. Anthony                          Assumption

1/8                 2pm               Holy Family                          IWA

1/15               2pm               Holy Family                          St. Charles

1/22               4pm               Urban Comm                       Urban Community

1/28               1pm               IWA                                        St. Mary Berea

2/4                 2pm               St. Anthony                          St. Anthony

2/11               1pm               Holy Family                          St. Columbkille

 

6th Grade Boys “White”

Date:              Time:              Location                                Opponent

12/4               4pm               St. Anthony                          St. Mary Byzantine

12/11            5pm               Holy Family                          St. Adalbert Berea

12/18            5pm               Holy Family                          SJJ

1/8                 3pm               Holy Family                          St. Columbkille

1/14               5pm               St. Leo                                   St. Leo

1/21               12pm             Holy Family                          St. Mary Berea

1/28               4pm               IWA                                        St. Bart’s

2/4                 3pm               Holy Family                          St. Ambrose

 

8th Grade Boys

Date:              Time:              Location                                Opponent

12/4               4pm               St. Albert                              St. Columbkille

12/11            4pm               St. Hilary                               St. Hilary

12/18            4pm               St. Anthony                          SJJ

1/8                 4pm               Holy Name HS                     St. Albert

1/15               3pm               Holy Name HS                     St. Joe’s Avon

1/21               4pm               Holy Family                          St. Ambrose

1/29               3pm               St. Ignatius   HS                   St. Mary of the Falls

2/4                 5pm               Holy Family                          SJJ

2/5                 8pm               St. Anthony                          St. Columbkille

2/11               3pm               Holy Name                           St. Hilary

 

4th Grade Girls

Date:              Time:              Location                                Opponent

12/4               1pm               St. Mary Berea                    St. Adalbert Berea

12/11            2pm               Holy Family                          St. Alberts

12/18            2pm               Holy Family                          St. Ambrose

1/8                 1pm               Holy Family                          St. Columbkille

1/15               2pm               St. Thomas More                St. Bart’s

1/22               3pm               Olmsted Comm Ctr            St. Mary Berea

1/29               3pm               St. Charles                            St. Charles

2/5                 2pm               St. Mary Berea                    St. Adalbert Berea

 

5th Grade Girls

Date:              Time:              Location                                Opponent

12/4               3pm               St. Luke                                 SJJ

12/10            2pm               Holy Family                          St. Albert

12/18            3pm               Holy Family                          St. Anthony

1/7                 2pm               St. Luke                                 St. Mary Berea

1/14               12pm             St. Thomas More                St. Michael

1/29               5pm               St. Thomas More                St. Ambrose

2/4                 1pm               St. Thomas More                SJJ

2/12               4pm               St. Mary Berea                    St. Albert

 

 

7th Grade Girls

Date:              Time:              Location                                Opponent

12/4               2pm               St. Joe’s Academy              St. Angela Merici

12/11            2pm               Magnificat                            St. Bernadette

12/17            11am             Padua                                                St. Columbkille

12/18            1pm               Padua                                                St. Bridget

1/7                 1pm               St. Bernadette                     St. Mary of Falls

1/15               3pm               Holy Family                          Mary Queen of Peace

1/22               1pm               Holy Family                          St. Raphael

1/28               5pm               Rocky River Civic Ctr         St. Joe’s Avon

2/4                 2pm               St. Bernadette                     St. Raphael

2/5                 2pm               Holy Family                          Our Lady of Mt. Carmel

8th Grade Girls

Date:              Time:              Location                                Opponent

12/3               12pm             Holy Name HS                     Mary Queen of Peace

12/10            11am             Holy Name HS                     Assumption

12/11            2pm               Holy Name HS                     St. Columbkille

12/18            5pm               St. Joe’s Avon                      St. Raphael

1/7                 4pm               Holy Family                          Assumption

1/14               2pm               Holy Family                          St. Columbkille

1/21               3pm               Holy Family                          SJJ

1/29               3pm               Holy Name HS                     St. Thomas More

2/4                 2pm               Holy Name HS                     Mary Queen of Peace

2/5                 2pm               Holy Name HS                     St. Raphael